Sestupujeme do divize

Jen jeden rok trvalo naše působení ve 3. nejvyšší fotbalové soutěži, Moravskoslezské fotbalové lize (MSFL), po mimořádném postupu. Bohužel, tento krátký pobyt byl zakončen okamžitým sestupem zpět do nižší soutěže. Tento neúspěch je pro nás samozřejmě velkým zklamáním, ale zároveň nesmírně cennou zkušeností pro celý klub a hráče, kteří měli příležitost zahrát si na této úrovni.

V průběhu sezóny jsme odehráli 34 kol, ve kterých jsme dokázali nasbírat 29 bodů. I když toto bodové skóre nakonec nestačilo na udržení se v soutěži, nelze říci, že bychom výrazně zaostávali za ostatními týmy. Naopak, v mnoha zápasech jsme předvedli skvělé výkony, které byly na hranici našich možností. Bohužel, několik klíčových faktorů rozhodlo o našem sestupu.

Jedním z hlavních důvodů našeho neúspěchu byla neschopnost sbírat body proti týmům, které byly našimi přímými konkurenty v boji o záchranu. Tato utkání, kde se hrálo tzv. „o šest bodů“, jsme často nezvládli a ztratili tak cenné body, které by nás mohly udržet v soutěži. Dalším klíčovým problémem byla naše neefektivita před brankou soupeře. I když jsme si dokázali vytvořit dostatek šancí, často jsme je nedokázali proměnit, což nás stálo mnoho cenných bodů.

Navzdory těmto nezdarům však můžeme na náš rok v MSFL nahlížet pozitivně. Hráči i realizační tým získali neocenitelné zkušenosti, které mohou využít v budoucnu. Mnoho mladých hráčů mělo příležitost okusit atmosféru vyšší soutěže a ukázat své schopnosti na vyšší úrovni. Tyto zkušenosti jim mohou v jejich kariéře nesmírně pomoci.

Před námi nyní stojí nová výzva – DIVIZE. Věříme, že se nám podaří využít nabyté zkušenosti a poučit se z chyb, které nás stály setrvání v soutěži. Naše odhodlání a vůle bojovat zůstávají silné a jsme připraveni se znovu poprat o postup.

Chtěli bychom poděkovat všem našim fanouškům za jejich neúnavnou podporu během celé sezóny. Vaše podpora byla pro nás obrovským povzbuzením a motivací. Věříme, že společně dokážeme překonat tuto těžkou chvíli a vrátit Tatran Bohunice tam, kam patří – do vyšších fotbalových sfér.

Sezóna v MSFL byla pro nás zkouškou charakteru a vytrvalosti. Ačkoli skončila sestupem, přinesla nám mnoho cenných lekcí a příležitostí k růstu. S hrdostí můžeme říci, že jsme se nikdy nevzdali a bojovali až do posledního zápasu. 

 

Předseda Lubomír Němecr pro Brněnský deník:

"Na podzim jsme zaplatili nováčkovskou daň, několik zápasů trvalo, než jsme třetí lize přivykli. Hráčům jsme vytvořili solidní podmínky, někteří poznali strop své výkonnosti a odešli, jiní se dokázali přizpůsobit. V zimě došlo k výrazné obměně celku, výkony se zlepšily, získali jsme o pět bodů víc než na podzim. Bohužel střelec, který by dokázal rozhodovat důležité zápasy, se nenašel,“ bilancuje odehraný ročník předseda klubu Lubomír Němec.

Trenér František Schneider pro Brněnský deník:

Vzali byste se zkušenostmi z tohoto roku zpětně znovu ten loňský administrativní postup do třetí ligy?

Jsem zrovna ten typ, který jde do každé výzvy. Rozhodl bych se stejně. Ve finále to ani jednomu klukovi neublížilo jak po osobní, tak sportovní stránce. Zažili přes třicet těžkých zápasů, naučili se nové věci a nabrali nové zkušenosti. Naučili se pracovat s tím, když se nedaří. Nemáme v zádech žádného mecenáše nebo investora, který by na nás tlačil. Děláme si to v Bohunicích sami. Někteří kluci hráli ještě před dvěma roky krajský přebor, ten skok je velký a nedá se to ošidit

Bylo to maximum možného, na co jste v současné ekomonické situaci měli?

 Troufnu si říct, že máme jednoznačně nejmenší rozpočet ze třetí ligy a nebyli jsme nejhorší tým. Musíme zapracovat na kolektivních výkonech, není to jenom o jednotlivých hráčích. Musíme najít větší buldoky, kteří by se prali o záchranu, na tomhle musíme stoprocentně zapracovat. A pak taky na defenzivě, dostávali jsme hodně gólů.

Kdy se to podle vás zlomilo?

Během jara kvůli našim výkyvům. Měli jsme lepší i horší pasáže, naše výkonnost nebyla furt stejná, ale hrozně kolísavá. Dva zápasy jsme zahráli skvělé a pak zase katastrofálně.

Je to pro vás velké zklamání?

Bereme to jako velkou zkušenost, ať už jde o mě, hráče i klub. Víme, kde máme rezervy a slabiny, co nám nešlo. Charakter a povahy se projevují, když se nedaří. Teď se ukázaly věci, na nichž musíme zapracovat.

Jak se kádr promění po návratu do divize?

Určitě budeme chtít novou krev, takže nějaké změny se udějou. Máme kádr odchovanců, s nimiž chceme sezonu začít. S hráči z hostování si sedneme a probereme, jak to vidí oni a jak my. Bez nějaké většího investora nemůžeme pomýšlet na velké věci. Už teď jsme udělali velké věci a v našich podmínkách vykouzlili třetí ligu, i když administrativně, ale museli jsme si v divizi uhrát to třetí místo. I v divizi, i když stojí méně peněz než třetí liga platí, že bez peněz hrá nedá.

Budete v týmu pokračovat jako hlavní trenér?

Je to jedna z věcí, kterou řeším. V Bohunicích jsem pátým rokem. Starám se o A tým, sháněl jsem po kamarádech a známých sponzory, budoval si kolem sebe nějaký tým a do toho trénoval. Před lety jsem říkal, že si chci s Bohunicemi zahrát třetí ligu a to se splnilo. Nějaké změny budou a trenérský tým určitě doplníme, asistenti zůstanou a rozložíme si povinnosti. Stálo mě to všechno hodně energie a aspoň budu mít víc času na rodinu a práci. Chci si odpočinout, ale zůstat v klubu nápomocen.

A v roli sportovního manažera zůstanete?

V tuto chvíli stoprocentně, mám potvrzenou jednu posilu. Ale jak říkám, chci aby nás bylo víc. Ten rok mě stál opravdu spoustu sil.

 

 

Po porážce v Uničově jsme přišli o naději se udržet ve 3. lize